Baby You

Projekt Fundacji PRZEKRÓJ

Podczas Make Music Day, światowego festiwalu muzycznego odbywającego się corocznie w dniu przesilenia letniego, Baby You ‒ ogromny, 34-metrowy balon w kształcie śpiącego dziecka ‒ wzniósł się nad Milwaukee, przy akompaniamencie najnowszego utworu chóralnego a cappella autorstwa kompozytora Michaela Schachtera. Balon, zaprojektowany przez artystę Barta Van Peela we współpracy z Fundacją PRZEKRÓJ, odwiedził dotychczas między innymi Stany Zjednoczone i Belgię.

Baby You to performans, poprzez który pragniemy przypomnieć o bezkresnym potencjale drzemiącym w każdym z nas. W XVIII w. loty balonowe były dowodem na to, jak wielką siłę mają ludzka wyobraźnia i pasja. Dzięki nim możemy unieść się nad ziemią; uświadomić sobie, że to, co nas ogranicza, jest tylko złudą.

Baby You symbolizuje moc marzeń i bezmiar możliwości. Zachwyt i radość, przeżywane razem z innymi podczas performansu, dają poczucie wspólnoty, które nas wzmacnia. Aby zobaczyć balon w całej okazałości, trzeba unieść głowę i popatrzeć w górę – czy właśnie nie od takiego spojrzenia zaczyna się wszystko, co w życiu najpiękniejsze?

Wraz z zachodem słońca w Milwaukee setki chórzystów zgromadziły się w Veterans Park, nad brzegiem jeziora Michigan, aby wykonać utwór muzyczny, skomponowany specjalnie na tę okazję. W tym czasie widzowie mogli podziwiać, jak Baby You nabiera kształtów i wznosi się w przestworza. Celem tego niezwykłego wizualno-dźwiękowego doświadczenia jest przypomnienie o wspólnocie ludzi oraz cennej naturze życia ‒ radosnego, pełnego cudów ‒ a także o byciu tu i teraz.

Fundacja PRZEKRÓJ

Fundacja PRZEKRÓJ powstała w 2018 r. z inicjatywy Tomka Niewiadomskiego. Wyrastamy z tradycji najstarszego pisma społeczno-kulturalnego w Polsce. Dziś stajemy się nowoczesnym i holistycznym centrum dla tych, którzy chcą w sposób świadomy współtworzyć pozytywne przemiany w sobie i wokół siebie.

W „Przekroju” za słowami idą czyny. Dlatego my też zmieniamy się i otwieramy nowe sfery działalności.

Wydajemy ilustrowane czasopismo drukowane oraz multimedialne magazyny internetowe w języku polskim i angielskim.

Inicjujemy i tworzymy projekty artystyczne, akcje edukacyjne, a także działania społeczne. Jesteśmy obecni wszędzie, gdzie życie rozkwita, inspiruje i zmienia nas na lepsze.

www.przekroj.org

Make Music Day

Obchodzony co roku 21 czerwca z okazji przesilenia letniego Make Music Day jest częścią międzynarodowego Fête de la Musique, odbywającego się w ponad 2000 miast na całym świecie. Trwające cały dzień muzyczne święto celebruje muzykę we wszystkich jej formach, zachęcając ludzi do łączenia się i wspólnego muzykowania na bezpłatnych publicznych koncertach. W 2024 r. ponad 150 amerykańskich miast, jak również całe stany ‒ Connecticut, Hawaje, Missouri, Karolina Północna, Teksas, Vermont i Wisconsin ‒ urządzało obchody Make Music Day. Wydarzenie jest przygotowywane przez Fundację The NAMM i koordynowane przez organizację Make Music Alliance.

www.makemusicday.org

Michael Schachter

Michael Schachter to kompozytor, pisarz i pianista mieszkający w Burlington w stanie Vermont w USA, którego najnowsze kompozycje zostały zaprezentowane w Los Angeles Philharmonic z udziałem chóru Conspirare i Miró Quartet, nagrodzonego nagrodą Grammy. Jego sztuka muzyczno-teatralna The Black Clown miała premierę w Lincoln Center i została doceniona przez krytyków „New York Timesa”.

www.michaelschachter.com

Partnerzy:

Zostań naszym Partnerem

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możemy współpracować, napisz do nas: [email protected]